متن کوتاه یا بلند

  • RSS
ارسال شده توسط صدقی ﺳﻪشنبه 05 آبان 1394, 04:43:00

نقش طول خطوط متون در وبسایت عصب پایه

شما وارد وبسایتی می شوید تا کالایی را که مورد نظرتان است بررسی کرده و اگر تمایل داشتید خریداری کنید، در کنار کالا، توضیحات کاملی از تمام خصوصیات آن وجود دارد، معمولا چه می شود؟ آیا توضیحات را کامل می خوانید یا خواندن آن برایتان زجر آور است؟

به طور کلی خواندن مطلب از روی کامپیوتر یا موبایل سخت تر از مطالعه از روی کتاب است. چرا که با وجود اینکه به نظر نمی رسد اما صفحه ی کامپیوتر دائما در حال روشن و خاموش  شدن است و این برای چشم خسته کننده است. اما کتاب خودش نور ندارد و تنها نور را منعکس می کند. لذا مطالعه ی یک متن در کامپیوتر بخودی خود لذت بخش نیست چه برسد آن متن در یک وبسایت تجاری باشد. احساس می کنیم وقت کم است، حوصله نداریم و میخواهیم سریعا بدون مطالعه ی توضیحات به نتیجه برسیم. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه مقاله " بازدیدکنندگان عجول " را مطالعه بفرمائید.

اما شما کدام یک را ترجیح می دهید؟ متنی با خطوط طولانی یا خطوط کوتاه؟

در تحقیقی که مری دایسن در سال 2004 انجام داد، مشاهده شد، بازدیدکنندگان، متونی با خطوط طولانی را سریعتر می خوانند چرا که چشم آنها در یک خط مستدام حرکت می کند و نیاز به حرکت سریع ا ز خطی به خط بعد نیست. اما نکته اینجاست که مغز آنها اکیدا تمایلی به خواندن خطوط طولانی ندارد! وقتی که پاراگرافی شامل خطوط کوتاه (بین45تا 72 کاراکتر باشد)، بازدیدکننده بیشتر تمایل به خواندن آن دارد. با وجودی که سرعت خواندنش کمی کند می شود. 

لذا اگر متن مهمی دارید که می خواهید بازدیدکننده، حتما و حتما بصورت دقیق آن را مطالعه کند، از خطوط با کاراکتر های کوتاه استفاده کنید. در غیر اینصورت نهایتا، متن مورد نظر فقط بصورت سرسری اسکن می شود و ارزش متن از دست می رود.

البته این امر برای وبسایت های اطلاعاتی که سرشار از متن و مقاله و اخبار هستند چندان تاثیری ندارد. اما برای وبسایت تجاری که هر قسمت از متونش دارای تکنیک های تبلیغ نویسیست و جهت جذب مخاطب و اقناع او به خرید نوشته شده است بسیار اهمیت دارد.

همکار گرامی، این مطالب نه کپی هستند نه ترجمه. می توانید آنها را کپی کنید اما لطفا به احترام تلاش هایی که برای تهیه شان کشیدیم لینک سایت را در پایین هر متن ارجاع دهید.


برداشت از محتوای این وبسایت با ذکر لینک سایت آزاد است در غیر اینصورت پیگرد قانونی دارد: